ADRŠPACH


ÚVOD ZAJÍMAVOSTI
HISTORIE DALŠÍ AKTIVITY
PŘÍSTUPNOST SKAL KONTAKTNÍ ADRESY

 

Úvod

Adršpašské skalní město je skalní pískovcový útvar, který je rájem nejen horolezců ale i pěších turistů. Většina skalních útvarů svým tvarem připomíná výjevy z reálného světa. Při troše fantazie si jistě návštěvníci pojmenují i ostatní skály a kameny podle svého.


Historie

Celá dlouhá staletí lidé o skalních městech v okolí Adršpachu mnoho nevěděli. Místní obyvatelé se tam odvážili jenom tehdy, cítili-li se ve svých domovech ohroženi. Ve skalách nacházeli útočiště a ochranu před nebezpečím v dobách válek. Teprve kolem roku 1700 začali ze sousedního Slezska cestovat do Adršpachu první průkopníci turistiky. Nejstarší vyobrazení Adršpašských skal je z roku 1739. Obdivovat adršpašské skalní město mělo příležitost mnoho významných osobností historie. Mezi nimi např. pruská královna Luisa, polský král Fridrich August Antonín, hrabě Špork z Kuksu, císař Josef II., rakouský císař Karel a jiní. Roku 1824 vznikl v prostoru skal velký požár, který trval několik týdnů a jemuž padl za oběť takřka všechen lesní porost. Teprve tehdy se stala skalní bludiště prostupnější. V prvních desetiletích 19. století zde začali majitelé panství budovat první síť turistických stezek.


Přístupnost skal

Hlavní vstup do Adršpašských skal je v obci Adršpach. V Adršpachu se také nachází velké parkoviště osobních aut, autobusů a motocyklů. V místě jsou tři autobusové zastávky. Turisticky bývaly Adršpašské skály přístupné též z Janovic a z Hotkovic, ale v roce 1990 byla tato přístupová trasa uzavřena a turistické značení zrušeno. Dnes již tato možnost téměř upadla v zapomnění. Skály jsou přístupné celoročně, avšak údržba prohlídkového okruhu a současně i vybírání vstupného je zajišťováno pouze v sezóně. To je asi od 1. 4. do 15. 11. V závislosti na aktuálních povětrnostních podmínkách.

Vstupné:  
děti do 6 let zdarma
děti, studenti, invalidé, vojáci 20,. Kč
dospělí 40,- Kč
parkovné - auto na celý den 40,- Kč
   

Zajímavosti

Na trase prohlídkového okruhu je několik obzvláště zajímavých míst a skalních útvarů:


Další aktivity

Mezi další možnosti sportovního a kulturního vyžití patří:


Kontaktní adresy

Obecní úřad Adršpach
PSČ: 549 52
Tel.: 0447/586 038
Fax.: 0447/586 952
 
Infocentrum - pouze v sezóně
PSČ: 549 51
Tel./fax: 0447/586 012
 

 

ZPĚT NA ZAČÁTEK STRÁNKY