CESTOVNÍ RUCH


BROUMOVSKÉ STĚNY BAROKNÍ KOSTELY
JAVOŘÍ HORY TURISTICKÉ TRASY
ZAJATECKÝ HŘBITOV  

 

Broumovské stěny

Zhruba patnáctikilometrové horské pásmo s malebnými pískovcovými skalami a výhledy na Broumovskou kotlinu, Policko, Krkonoše, Kralický Sněžník. Přístupové silnice z Honského sedla (Pasa), Božanova, Martínkovic, Hlavňova, Slavného a Řeřišného. Nejvyšší vrchol je Božanovský špičák (773 m). Dále Koruna (769 m), Velká kupa s Kamennou bránou, Zaječí rokle, Supí koš, Kovářova rokle, Kačenka atd. Centrem Broumovských stěn je Hvězda, která je turisticky nejznámější místo na hřebeni Broumovských stěn (674 m).


Javoří hory

Javoří hory tvoří zalesněné pohraniční pohoří táhnoucí se po severovýchodní straně broumovského výběžku. Po vrcholu vede modrá značka z Ruprechtic do Broumova. Ruprechtický špičák (880 m) je nejvyšším vrcholem náchodského okresu. Z něj i z dalších míst hřebenové cesty jsou výhledy zejména na polskou stranu. Hřebenovka je oblíbenou členitou lyžařskou trasou.

Turistickým a lyžařským střediskem Javořích hor jsou Janovičky (7 km po silnici z Broumova) s lyžařským vlekem, koupalištěm a širokým rozhledem přes Broumovsko až na Krkonoše.

Nad Janovičkami na hřebenové cestě směrem k Rožmitálu je zajímavý mezník stojící na pomezí tří bývalých panství. Silnice z Broumova se mění v širokou lesní cestu, na níž je turistický přechod do Polska (Gluszyca).

Nad Šonovem mimo značené turistické cesty je vrch Homole (něm. Goldkoppe) s kráterem, jímž z podzemních dutin uniká teplý vzduch (nepravá fumarola). Úkaz je působivý zejména v době chladného počasí.


Zajatecký hřbitov

Zajatecký hřbitov je mimo značené cesty v polích nad Martínkovicemi. Kříž z litého kamene připomíná zejména srbské a ruské zajatce z 1. světové války. Menší pomník a jednotlivé hroby více než 100 sovětských zajatců z 2. světové války.


Barokní farní kostely

Barokní farní kostely, navržené Kryštofem či Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem jsou v Božanově, Heřmánkovicích, Verneřovicích, Ruprechticích, Šonově, Otovicích a Vižňově. V Martínkovicích je kostel Martina Allia.


Turistické trasy

Broumov - Hvězda (6 km)

Březová u Broumova, vlak - Hvězda (8 km)

Hony - Kačenka - Hvězda (4,5 km)

Hvězda - Pánův kříž (9 km)

Koruna, Božanovský špičák

Broumov - Martínkovice - Zaječí rokle (6 km)

Zaječí rokle (nad Slavným, Pelovka) - nad Božanovem (7,5 km)

Broumov - Janovičky - Ruprechtický Špičák - Ruprechtice, vlak (26,5 km)

Broumov - Ruprechtice - Meziměstí (10,5 km)

Broumov - Šonov - Otovice - Broumov (12 km)

Celé Broumovsko protíná značená cykloturistická trasa vedoucí z Krkonoš do Orlických hor.


 

ZPĚT NA ZAČÁTEK STRÁNKY