CESTOVNÍ RUCH


INFORMAČNÍ CENTRUM TURISTICKÁ TRASA Č. 2
PŘEHRADA ROZKOŠ TURISTICKÁ TRASA Č. 3
TURISTICKÁ TRASA Č. 1 TURISTICKÁ TRASA Č. 4

 

Informační centrum

Informační centrum v České Skalici zahájilo svoji činnost 30. května 1998 na pěší zóně v ulici Boženy Němcové, naproti Barunčině škole. Úkolem Informačního centra je poskytování služeb a informací v širokém záběru nejen turistům a návštěvníkům, ale i obyvatelům České Skalice.

Informační centrum nabízí:

Boženy Němcové 8
552 03 Česká Skalice
Tel./fax: 0441/453 870
 

Přehrada rozkoš

Údolní přehrada Rozkoš, o jejíž stavbě se neúspěšně jednalo už v roce 1924, byla budována v letech 1965-73. Dnes je vyhledávaným rekreačním střediskem a rájem vodních sportů. Je nazývána také přehradním jezerem i východočeským mořem. Má rozlohu 11 000 000 m2, průměrnou hloubku 10 m a stálý objem 12 000 000 m3. Je důležitým regulátorem při tání krkonošských sněhů, letních lijácích, průtržích a povodních. Po dobudování sítě zavlažovacích zařízení může zajistit vláhu 35 000 ha zemědělské půdy v Polabí i nepřetržitou lodní dopravu po Labi až do Pardubic. Hladina přehrady je vyhledávaným místem odpočinku pro vzácné vodní ptactvo při jeho jarních a podzimních tazích před přeletem pohraničních hor i po něm a důležitou rezervací přispívající k záchraně mnohých druhů. Rozsáhlá vodní plocha přehrady hostí každoročně vedle racků chechtavých i racky bouřné, stříbřité i žlutohnědé, potáplice, kormorány, husy, kachny, volavky, bahňáky a labutě. Objevují se i orli mořští, orlovci říční, vzácná chaluha příživná, rybák kaspický i řada zimních hostí, například sněhule severní, konopky žlutozobé, skřivani ouškatí i jespák písečný, hnízdící daleko za polárním kruhem a zimující v západní a jihozápadní Evropě.

Na severním břehu přehrady při silnici k Náchodu je autokempink s celoročním provozem. Má rozlohu 170 000 m2 a kapacitu 3000 osob. K dispozici je 300 lůžek v chatkách, plocha pro 800 stanů a 90 karavanových boxů, sauna, minigolf, letní kino, hotel, koupaliště, vodní tobogán, sportovní potřeby a dětský koutek. U hlavní hráze na opačné straně jezera je areál vodních sportů pro jachtink a windsurfing.


Turistická trasa č. 1

Česká Skalice - Rozkoš - Dubno - Zlíč - Česká Skalice (8,2 km)

Trasa s možností koupání v údolní nádrži Rozkoš spojená s procházkou lesem a údolím Úpy. Část vede v místech bitvy u České Skalice z 28. června 1866. Celou ji můžete absolovat bez problémů i na silničním kole. Úseky mimo asfaltové cesty jsou v dobrém stavu.


Turistická trasa č. 2

Česká Skalice - Hořičky - Rýzmburk - Žernov - Studnice - Česká Skalice (26,1 km)

Náročnější kopcovitá trasa s množstvím pěkných výhledů. Trasa je vhodná pro jízdu na horském kole.


Turistická trasa č. 3

Česká Skalice - Rozkoš - Dubno - Starkoč - Václavice - Peklo - Nové Město nad Metují (21,9 km)

Trasa s možností koupání v údolní nádrži Rozkoš prochází lesem a místy krásných rozhledů. Celou trasu můžete absolovat na horském kole. Pouze sjezd z Přibyslavi do Pekla je částečně nesjízdný. První polovina této cesty vede v místech bitvy u České Skalice a u Náchoda z roku 1866.


Turistická trasa č. 4

Česká Skalice - Ratibořice - Vízmburk - Červený Kostelec (21,9 km)

Výlet za místy známými z Babičky Boženy Němcové, s koupáním u Viktorčina splavu nebo v Havlovickém rybníku a s návštěvou tří zřícenin středověkých hradů. Celá trasa je vhodná také pro cykloturisty. Návrat do České Skalice je možný vlakem (cca 20 minut).


 

ZPĚT NA ZAČÁTEK STRÁNKY